2004 IM Champions Listing of all EWU IM Champions for 2004. http://www.ewu.edu/imsports/im-champions/04-champs en-us Tue, 29 Jul 2014 10:43:40 UTC Tue, 29 Jul 2014 10:43:40 UTC webmaster@ewu.edu webmaster@ewu.edu

2004 IM Champions

Listing of all EWU IM Champions for 2004.ewu im champions, 2004

2003/04 Athletes of the Year

Kara Piippo, Jamie Gwinn, Lacy McComas, Michael Bethely

2004 Winter Quarter Champions

Athletes of the Quarter

Tiera Como, Victor Fierro, Lacy McComas, Brian Stern

League Champions

Men’s Basketball “A-M/W”

Champions: Switch

MVP: Joe Hodges (Switch)

Men’s Basketball “A-T/R”

Champions: Shock & Awe

MVP: Luke Gailey (Shock & Awe)

Men’s Basketball “B1-M/W”

Champions: Da Legends

MVP: Winston Cordes (Da Legends)

Men’s Basketball “B2-M/W”

Champions: Some Devil

MVP: Mati Henry (Some Devil)

Men’s Basketball “B3-T/R”

Champions: Sons of Thunder

MVP: Brian Stern (Sons of Thunder)

Men’s Basketball “B4-T/R”

Champions: Def Chron 2010

MVP: Justin Brown (Def Chron 2010)

Co-Ed BAsketball “M/W”

Champions: The Mad Cows

MVP’s: Bryce Meserve (The Mad Cows)

Katie Gleason (Ballers, Inc.)

Co-Ed Basketball “T/R”

Champions: Has Beens

MVP’s: Casey Evans (Has Beens)

Ryan Gaard (Spectators)

Women’s Basketball “M/W”

Champions: #1442

MVP: Kara Piipo (#1442)

Women’s Basketball “T/R”

Champions: E U Nit

MVP: Tiera Como (E U Nit)

Indoor Soccer “Men’s” Sunday

Champions: Swathers

MVP’s: Felix Barcenas (Swathers)

Indoor Soccer “Co-Ed - American” Sunday

Champions: Has Beens

MVP’s: Raul Vijil (Has Beens)

Maria Mejia (Has Beens)

Indoor Soccer “Co-Ed - National” Sunday

Champions: Soccer Stars

MVP’s: Lisa LaPlant (Grass Stains)

Kanyon Anderson (Ladybugs)

Co-Ed Volleyball “A-T/R”

Champions: Purse Swingers

MVP’s: Tyler Jaquish (Las Vegas Locas)

Crystal Scharnhorst (Purse Swingers)

Co-Ed Volleyball “B1-M/W”

Champions: In The Net

MVP’s: Victor Fierro (In The Net)

Chantell Hines (In The Net)

Co-Ed Volleyball “B2-T/R”

Champions: Special Edz

MVP’s: Lacy McComas (Special Edz)

Dean Kimoto (O-Dawgs)

Co-Ed Volleyball “B3-T/R”

Champions: Flamin’

MVP’s: Amanda Butler (Flamin’)

Ryan Buchmann (Flamin’)

Bowling “Sunday”

Champions: Will Bowl For Beer

MVP’s: Paul Weeden, Michael Escobar, Melissa Taylor

Special Events Champions

2 x 2 Volleyball

(Men’s) Robert Forbes, Britney Page

(Women’s) Danielle Mole, Kristin Shaw

4 x 4 Volleyball

Dean Kimoto, Britney Page, Jay Cadiente, Robert Forbes

Cribbage

Mariah Morris

3 x 3 Basketball

Chad Mathison, Ryan Harris, Justin Brown

Free Throw Contest

(Men’s) Cameron Caudle

(Women’s) Selina Naught

3 Point Shootout

(Men’s) Justin Brown

(Women’s) Selina Naught

Winter Slam Slam Dunk Contest

(10’ Basket) Robert James

(9’ Basket) Michael Bethely

Racquetball

(“A” Division) Randel Hutchin

(“B” Division) Mariah Morris

Badminton

(Men’s) Tyler Lucas

(Women’s) Kandis Harrison

Tennis

(Men’s) Jesse Erickson

(Women’s) Natalie Kostoff

2004 Spring Quarter Champions

Athletes of the Quarter

Kara Piippo, Creed Pendleton, Erica Fuller, Mike Lopez

League Champions

Men’s Softball “T/R”

Champions: Strength & Honor

MVP’s: Angel Garza (509’ers)

Co-Ed Softball “B-M/W”

Champions: I.M. Smashers

MVP’s: Lacy MCComas (I.M. Smashers), Mike Lopez (I.M. Smashers)

Co-Ed Softball “B-T/R”

Champions: Rec ‘n Balls

MVP: Kirk Emerson (Rec ‘n Balls), Tessa Freeman (Rec ‘n Balls)

Men’s Soccer “M/W”

Champions: Nippon Ham

MVP: Kota Tanabe (Nippon Ham)

Co-Ed Soccer “M/W”

Champions: Playas

MVP’s: Creed Pendleton (Back in Black), Shantelle Gunderson (Playas)

Men’s Basketball “M/W”

Champions: Tokyo Baby

MVP: Sho Fukunaga (Tokyo Baby)

Men’s Basketball “T/R”

Champions: Da Bus Drivers

MVP’s: Kyler Randall (Tokyo Baby)

Co-Ed Basketball

Champions: Spectators

MVP’s: Kara Piippo (Spectators), Jay Cadiente (IMUA)

Women’s Basketball

Champions: Rabid Goldfish

MVP: Brandi Curry (Rabid Goldfish)

Co-Ed Volleyball “B-M/W”

Champions: In The Net

MVP’s: Esteban Rodriguez (In The Net), Jennifer Somero (Da Midgetz)

Co-Ed Volleyball “B-T/R”

Champions: Made in the 80’s

MVP’s: Erica Fuller (Made in the 80’s), Russ Pounds (T.E.E.)

Bowling “Sun”

Champions: Ball Busters

Flight Champions

“A” – Josh Gealon

“B” – Tommy Leonard

“C” – Rachel Childs

Special Events Champions

2 x 2 Volleyball

(Men) Jon Conant, Lui Taylor

4 x 4 Volleyball

Cherie` Dreger, Jamie Gwinn, Kenny Forbes, John Yeoh

Cribbage

Joel Karabach

Free Throw Contest

Jay Gowen, Stephanie Burgess

3 Point Shootout

Jay Cadiente, Stephanie Burgess

Super Hoops 3 x 3 Basketball

Jamie Gwinn, Adam Inman, Rick Scott

Racquetball

“A” Champion – Juan Vasquez

“B” Champion – Dan Mayfield

Women’s – Nancy Adams

Badminton

Dan Mayfield, Erin Chappell

Homerun Derby

Men’s - Cole Devoir, Rich Dempsey

Tennis Tournament

Esteban Rodriguez, Amanda Brown

I.M. Spring Golf Series

#1 (hangman Valley GC) Student – Sam Shelton, Justin Rodgers, Erin Casey;

Fac/Staff – Erick Keating, Rick Romero, Dave Dean, Greg Dempsey

#2 (Indian Canyon GC) Fac/Staff – Mike Campitelli, Alan Coelho, Matt Flint, Joe Houck

#3 (Qualchan GC) Student – Sam Shelton, Justin Rodgers, Daniel Bickel, Eric

Henkel; Fac/Staff – Erick Keating, Dave Dean, Greg Dempsey, Rick Romero

#4 (Fairways GC) Student – Sam Shelton, Margo Tambellini, Justin Rodgers,

Erin Casey; Fac/Staff – Greg Dempsey, Rick Romero, Dave Dean

#5 (Fairways GC) Student – Sam Shelton, Justin Rodgers, Margo Tambellini,

Erin Casey; Fac/Staff – Erick Keatiing, Rick Romero, Dave Dean, Greg Dempsey

2004 Fall Quarter Champions

Athletes of the Quarter

Juan Vasquez, Cara Lucas, Naohiko Furukawahara, Jen Van Gundy

League Champions

Men’s Soccer “M/W”

Champions: Show Stoppers

MVP: Jose Vargas (Show Stoppers)

Co-Ed Soccer “M/W”

Champions: Red Wave

MVP’s: Anthony Briggs (Moist), Cara Lucas (Red Wave)

Co-Ed Soccer “T/R”

Champions: Samurai

MVP’s: Nick Obleness (Players), Jen Van Gundy (Destroyers)

Co-Ed Indoor Soccer

Champions: Samurai

MVP’s: Kazuya Ide (Samurai), Colette Harlan (Dolls & Balls)

Men’s Football “A – M/W”

Champions: Crown Royal

MVP: John Wold (MJ’s 2 handed Touch)

Men’s Football “B - T/R”

Champions: Crown Royal

MVP: Tyler Austin (Playmakers)

Men’s Basketball “A-M/W”

Champions: Creamy Butter

MVP: Miguel Contreras (Creamy Butter)

Men’s Basketball “A-T/R”

Champions: Creamy Butter

MVP: Brian Haberle (Creamy Butter)

Men’s Basketball “B - M/W”

Champions: 8< Year>

MVP: Brian Melcher (8th Year Seniors)

Men’s Basketball “B - T/R”

Champions: Son’s of Thunder

MVP: Jerry Deshazer (Son’s of Thunder)

Women’s Basketball

Champions: 1442

MVP: Wendy Hensley (1442)

Co-Ed Basketball

Champions: Dunkin’ Donuts

MVP’s: Troy Gray (Dunkin’ Donuts), Kristen Frederick (Dunkin’ Donuts)

Co-Ed Volleyball “A”

Champions: High Life

MVP’s: Ray Gordulan (High Life), Amanda Butler (High Life)

Co-Ed Volleyball “B1 - M/W”

Champions: Team B.A.

MVP’s: Will Miller (Spiked Punch), Carlee Belles (Team B.A.)

Co-Ed Volleyball “B2 M/W”

Champions: Team Fujii

MVP’s: Teagan Johnson (Little Team That Could), Naohiko Furukawahara (Team Fujii)

Co-Ed Volleyball “B3 – T/R”

Champions: Dumb & Dumber

MVP’s: Jodi Witt (Crushers), You-Cheng Hsu (NTT)

Co-Ed Volleyball “B4 - T/R”

Champions: Hawaii No Can Breathe

MVP’s: Randy Rubonal (Hawaii No Can Breathe), Pam Parks (T.E.E.)

Bowling “Sunday”

Karate Explosion

Individual Champions: Mario Alvarado, Tom Dormaier, Kayla Himmelberger

Special Events Champions

2 x 2 Volleyball

(Men) Jo Conant, Robert Forbes

(Women) Carlie Weston, Maggie Winters

4 x 4 Volleyball

Cherie` Dreger, Jamie Gwinn, Jay Cadiente, Lacy McComas

Punt, Pass & Kick

Marcus Brown, Kristin Storey

Cribbage

Derrick Mordos

Free Throw Contest

Jay Gowen, Nikki Buchholtz

3 Point Shootout

Jay Gowen, Cherie` Dreger

Badminton

Masazaku Takeda, Ryan Platz, Mon-Sung Koh

3 x 3 Super Hoops

LaFewt Knox, Troy Gray, Nate Allen

Racquetball

Juan Vasquez, Tyler Hustin

Dodgeball

Clayton Ward, Darin Debolt, Adam Hornstein, Lenny Peterson, Stacie Pate

WallyBall

Juan Vasquez, Sean Helleren, Steve McGrew, Mario Gaeta

5k Turkey Trot

Mike James, Dexter Cherry, Scott Melville, Nikki Buchholtz

Ultimate Frisbee

Ian Cox, Josh Horsley, Matt Horsley, Caleb Rideout

Frisbee Golf

Ian Cox

Tennis Tournament

Doug Slasbury, Kayla McComas

I.M. Golf Series

#1 (Fairways GC) Eric Keating, Dave Dean, Greg Dempsey, Rick Romero

#2 (Fairways) Sam Shelton, Justin Rodgers, Nick Larson, Tyler McDonald

Programs by College/School EWU Home Admissions Apply for Admission Academics at Eastern Life at EWU Search Athletics http://blogs.ewu.edu Upcoming Events News Community Resources EWU on TwitterTemplate/ewulogo.png

Future Students

AdmissionsAdmissions InformationUndergraduate Admissions Graduate Studies International Admissions Apply for Admission Visit EWU Request InfoCosts and AcademicsCosts and Tuition Net Price Calculator Financial Aid & Scholarships Academic Overview Programs by College/School Off-Campus Degree ProgramsCampus LifeLife at EWU About EWU Housing & Residential Life Study Abroad Veterans Resource Center EWU Greek LifePlanning AheadAdmitted Students New Student Orientation Academic Calendar Bookstore Campus Map Information for Counselors

Current Students

http://access.ewu.edu/Students.xmlMost RequestedStudent Employment Programs by College/School Student Activities myEWU Portal Technology BookstoreStudent ServicesFinancial Aid and Scholarships Student Financial Services Health and Wellness Disability Support Services Counseling & Psychological Services Academic AdvisingAcademic ResourcesCatalog Academic Calendar Records and Registration Online Learning EagleNet CanvasCampus ServicesHousing & Residential Life Dining Services Recreation @ EWU EWU Libraries Parking Services Career Services

Faculty & Staff

StaffEmployee ResourcesHuman Resources Benefits Payroll Student Employment Academic Calendar Eastern 24/7ServicesParking University Police Mail Services Commute Trip Reduction Dining Services Marketing & CommunicationsAdministration & BusinessBusiness & Finance Budget Services Office of the President Office of the Provost Contract Services Facilities & PlanningTechnologyInformation Technology Help Desk EmailexternalClassroom Technology OIT Project Management NetStorage

Alumni & Friends

http://alumni.ewu.edu/Stay ConnectedAlumni Association Alumni Events Eastern Magazine Career Support Alumni Partnerships Office of AlumniSupport EWUGive Now EWU Foundation Ways to Give Philanthropic Impacts Eagle Athletic Association Planned GivingFriends of EWUBookstore Site Map Athletics Tickets Office EWU on Facebook Campus Recreation Visit EWUMost RequestedContinuing Education Events Photo Albums Alumni Gear Store EWU Events Calendar Alumni Search Give to EWU About EWU Site Map EWU Foundation Visit EWU Diversity EagleNET EWU Libraries Jobs Campus Locations Canvas AdministrationtrueHome ~ IMSports ~ IM Champions ~ 04 Champs IM League & Playoff Schedules Quarterly Schedule IM League Rules Team Captains Packet How To Start An I.M. Team Free Agent Information Frequently Asked Quesions Intramural Sports Handbook Past IM Champions EWU Laser Tag EWU Paintball
Past IM ChampionsweeklyIMSports/IM-Champions/04-Champs.xmltruerssrssHTTP_ACCEPT:text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8 HTTP_ACCEPT_ENCODING:x-gzip, gzip, deflate HTTP_ACCEPT_LANGUAGE:en-us,en-gb,en;q=0.7,*;q=0.3 HTTP_HOST:www.ewu.edu HTTP_USER_AGENT:CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/) Accept: text/html,application/xhtml+xml,application/xml;q=0.9,*/*;q=0.8 Accept-Encoding: x-gzip, gzip, deflate Accept-Language: en-us,en-gb,en;q=0.7,*;q=0.3 Host: www.ewu.edu User-Agent: CCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/) http://www.ewu.edu/x3288.xmlhttp://www.ewu.edu/imsports/im-champions/04-champs?rss=trueCCBot/2.0 (http://commoncrawl.org/faq/)