Apply Now

1996 IM Champions

1995/96 I.M. Athletes of the Year

Male - Chris Papich, Desi Trinidad, Dave Filipy, Kevin Johnson

Female – Tracy Anundson, Katie Hoefer, Katie Chastain, Kathryn Chasse

1996 Winter Quarter Champions

League Champions

Men’s Basketball “A-M/W”

Champions: Kung Fu Masters

MVP’s: Ryan Helms (Kung Fu Masters)

Men’s Basketball “A-FB”

Champions: Reservoir Dogs

MVP: Scott Johnson (Reservoir Dogs)

Men’s Basketball “B”

Champions: One Game Short

MVP’s: Rich Buffelen, Aaron McLean, Curt Nelson

Women’s Basketball

Champions: Genocide

MVP’s: Kathryn Chasse

Co-Ed Basketball

Champions: Genocide II

MVP’s: Katie Hoefer (Shake & Bake), Aaron McLean (Shake & Bake), Danele

Ducharmen (Reggie Miller Lites), Jason Darling (Terminators)

Co-Ed Volleyball “B-Comp”

Champions: Step Up To The Mike

MVP’s: Jason Maioho (Step Up To The Mike), Jennifer Hughes (In The Net)

Co-Ed Volleyball “B-Rec”

Champions: V.3.

MVP’s: Sommer Planagan, Cassie Helm

Co-Ed Indoor Soccer

Champions: F.C. United

League MVP’s: Eddie Norman (Wonderwalls), Sean Foley (F.C. United), Manuel

Espindola (Pachucos), Colleen Barrett (Wonderwalls)

Co-Ed Volleyball “A”

Champions: Tha Pound

League MVP’s – Mike Khounnala

Special Events Champions

Schick SuperHoops

Men’s – Terry Cloer, Tobin Phelps, Jerrad Jeske, Ryan Helms

Women’s – Amy Whitemarsh, Rachel Porter, Leslie Oliver, Jolie Young

4 x 4 Volleyball

Co-Ed “A” – Kaleo Pilanca, Mike Khounnala, Lora Botha, Todd Egger

Co-Ed “B” – Tracy Anundson, Karen Miller, Joel Shipley, Matt Perron

2 x 2 Volleyball

Men’s - Kerry Pease, Todd Egger

Women’s – Toni Schwinn, Kim Exner

Rolerblade Hockey

Travis Moser, Mark Hammond, Steve Savage, Joe Savage, Mark Hodgson, John Rumosen

Seafirst Spot Shot: Men’s - Rick Reed, Jeremy Himmerich, Derek hardie, Ryan

Helms, Aaron McLean; Women’s – Katie Hoefer

Free Throw Contest

Brian Thornton, Katie Hoefer

3 Point Shootout

Gary Jonas, Katie Hoefer

Winter Slam Dunk Contest

Jeff Ogden, Elondrus Lee, Matt Nielsen

Badminton

Rick Trainor, Etsuko Shimomura

Tennis Tourney

Cyrus Enami

1996 Spring Quarter Champions

League Champions

Men’s Softball

Champions: 2 Jimmys & a Twisty Tie

MVP’s: Frank Klarich, Dave Filipy

Co-Ed Softball “A”

Champions: Phasers

MVP: Terry Cloer, Katie Hoefer

Co-Ed Softball “B”

Champions: Replacements

MVP’s: D.J. Search, Tracy Anundson, Christina Thayer, Cully Donovan

Co-Ed Volleyball “A”

Champions: In Da Puka

MVP’s: Jason Maioho, Autumn Moore

Co-Ed Volleyball “B”

Champions: Ichiban

MVP’s: Shinpei Hatakayama, Katsuhiko Yoshimoto

Men’s Soccer

Champions: Numb Nuts II

MVP’s: Gabe Witherall

Co-Ed Soccer

Champions: Pachucas

MVP’s: Manuel Espindola, Kate Barrett, Colleen Barrett

Outdoor Volleyball

Champions: Mikey Likes It

MVP’s: Mike Khounnala, Katie Chastain

Special Events Champions

2 x 2 Outdoor Volleyball

Scott Carr, Stacey Niles

4 x 4 Outdoor Vollleyball

Mike Van De Water, Julie Rhoads, Kevin Rounce, Vibrance Mitchell

3 x 3 Basketball

Men’s 6’+ - Melvin Lewis, Dmitri Rideout, Dion Alexander, Lerohn Johnson

Men’s 6’- - Jason Palanio, Terry Cloer, Ryan Helms, Tobin Phelps

Homerun Derby

John Cannon, Mia Nelson

Cribbage

Phil Wendell

Over The Line Softball

Men’s – John Cannon, Brian Brock, Sean O’Connell

Co-Ed – Kevin Conklin, Todd Wilson, Bryan Desimone, Chris Papich

Golf Scramble

Men’s – Cory Hutsell, Kevin Conklin, Darin Vaughn, Matt Bergeron

(Long Drive) – Scott Bond, Dean Kutschau

(Closest to the Pin) – Matt Bergeron, Darin Vaughn

1996 Fall Quarter Champions

League Champions

Men’s Flag Football

Champions: Air Raid

MVP’s: Kevin Posey

Men’s Soccer

Champions: Squirrel Nuts Revival

MVP: Bill Ker

Co-ed Soccer

Champions: Pachucas

MVP’s: Tsuyoshi Ogino, Amy Paul

Co-Ed Volleyball “A”

Champions: It’s All You Babe

MVP’s: Trent York, Gina Brulotte

Co-Ed Volleyball “B-M/W”

Champions: Tornado

MVP’s: Mike LeaderCharge, Bruce Lee, Kelly Fiinley, Traci Simmilink

Co-Ed Volleyball “B-T/R”

Champions: Bump & Grind

MVP’s: J.T. Anderson, Brandi Anderson

3 x 3 Men’s Basketball “A”

Champions: 3 Man

MVP’s: Jeremy Himmerich, Jason Darling

3 x 3 Men’s Basketball “B”

Champions: DEEEP

MVP’s: Eric Cole

Fantasy Football

Cully Donovan

Special Events Champions

Tennis Tournament

Pat Thomas

Rollerblade Hockey

Masayuki Shimamoto, Tomo Yasuda, Mike Johnson, Toshihiko Kako

2 x 2 Volleyball

Men’s – Matt Nicol, Mike Khoounnala

Women’s – Kellie Glaus, Angela Frederick

Cribbage

 Dave Volland

Golf Scramble

Men’s – Matt Nielsen, Tom Meeks, Doug Teders, Rob Wample

(Long Drive) – Karl Kohler

(Closest to the Pin) – Todd Heitstuman

Badminton

Dave Hilland

© 2014 Eastern Washington University