Apply Now

1997 IM Champions

1996/97 I.M. Athletes of the Year

Male – Kevin Posey, Mike LeaderCharge, Todd McGann, Eddie Norman

Female – Lisa Graber, Melissa Pettyjohn, Vicki Zimmerman, Allison Johnson

1997 Winter Quarter Champions

League Champions

Men’s Basketball “A-M/W”

Champions: Untouchables

MVP’s: Jerrald Jackson, Craig Stinnett

Men’s Basketball “A-T/R”

Champions: Ballers

MVP: Maurice Chambers

Men’s Basketball “B-M/W”

Champions: The Squad

MVP’s: Corey Gibb, Scott Englehart

Women’s Basketball

Champions: The Phasers

MVP’s: Lisa Graber

Co-Ed Basketball

Champions: Celtic Pride

MVP’s: Melissa Davies, Pat Harrington

Co-Ed Volleyball “A”

Champions: Mikes & Spikes

MVP’s: Martha Martinez, Lora Botha, Trent York, Mike LeaderCharge

Co-Ed Volleyball “B-M/W”

Champions: Sig Ep Running Raiders

MVP’s: Tammy Rose, Peter Brosseau

Co-Ed Volleyball “B-T/R”

Champions: Outa R League

MVP’s: Trevin Raak, Travis Owens, Traci Simmilink, Wendy Fletcher

Indoor Soccer

Champions: Flickin The Bean

MVP’s : Tomo Yasuda, Allison Johnson

Floor Hockey

Champions: Stinky Cheese

MVP’s: Eddie Norman, Kerri Horter

Rollerblade Hockey

Champions: The Bruins

MVP’s: Mike Carey, Chantelle Damm

Racquetball

Jim St. Hilaire

Special Events Champions

Racquetball

Jim St. Hilaire

2 x 2 Volleyball

Men’s – Trent York, Kerry Pease

Women’s – Tarah Pond, Lacey Coover

3 x 3 SuperHoops

Men’s – Ryan Helms, Justin Guillory, Terry Cloer

Women’s – Ginny Knox, Katie Chastain, Kathryn Chasse

4 x 4 Volleyball

“A” – Mike Khounnala, Trent York, Kaleo Pilanca, Jamie Dotson

“B” – Chris Trevino, Mike Schaefer, Jill Ahmann, Matt Landruth

Cribbage

 Rocky Kirwin

3 Point Shootout

Chris Long, Jamie Sargent

Free Throw Contest

Brian Thornton, Maria Manley

Winter Slam Dunk Contest

Maurice Chambers, Rich Naccarato, Britt Lentz, Renae Scott

Baby Ruth Turbo Hoops

Kanyon Anderson, Sean Crooks

1997 Spring Quarter Champions

League Champions

Men’s Softball

Champions: GDI’s

MVP’s: Sean O’Connell, Brian Gardner

Co-Ed Softball “A”

Champions: Compound Fractures

MVP: Vicki Zimmerman, Kevin Posey

Co-Ed Softball “B”

Champions: The Phasers

MVP’s: Heather Dahmen, Suzanne DeNeal, Jose Tamez, Wyatt Bergum

Co-Ed Volleyball “A”

Champions: Team Who

MVP’s: Suzanne Breiland, Mike Khounnala

Co-Ed Volleyball “B”

Champions: Barrel of Monkeys

MVP’s: Shingo Omura, Jiho Oyakawa, Akiko Yamahuchi, Susan Fenner

Men’s Soccer

Champions: Sigma Nu Snakes

MVP’s: Tsuyoshi Ogino, Jason Barta

Co-Ed Soccer

Champions: The Firing Squad

MVP’s: Beth Greaves, Kai Huschke

Rollerblade Hockey

Champions: The Hanson Brothers

MVP’s: Andy Dujenski, Sean Orman

Floor Hockey

Champions: Stinky Cheese

MVP’s: Shawn Murray, Roxanne Bajema

Special Events Champions

2 x 2 Volleyball

Men’s – Matt Nicol, Travis King

Women’s – Ayumi Kaneko, Soko Tsuchya

4 x 4 Vollleyball

Mike Khounnala, Lora Botha, Trent York, Kaleo Pilanca

3 x 3 Soccer

Tomo Yasuda, Yoshiharu Kusaka, Tsuyoshi Ogino

Homerun Derby

Kevin Posey, Mia Nelson

Cribbage

Adam Fisher

Over The Line Softball

Men’s – Kevin Posey, Terry Dean, Chad Vandine

Golf Scramble

Men’s – Brad West, Rob Wample, Cory Hutsell, Dan Nighswonger

(Long Drive) – Kevin May

(Closest to the Pin) – Sammy Rocha

Rollerblade Hockey Skills Competition

Mark Appolonia

Racquetball

Adam Fisher, Vibrance Mitchell

Ultimate Frisbee

Corey Gibb, Stephanie Atwood, Todd Heitstuman, Shad Moore

1997 Fall Quarter Champions

Athletes of the Quarter

Male: Bill Ackerman, Tim McKee

Female: Anne Hansen-Griel, Heide Dahmen

League Champions

Men’s Flag Football “A”

Champions: Busch Bandits

MVP’s: Casey Quesnell

Men’s Flag Football “B”

Champions: Panthers

MVP: David Bruns

Men’s Soccer

Champions: Del Sol

MVP’s: Kanyon Anderson, Badr Alasfour

Co-Ed Soccer

Champions: Pachucos

MVP’s: Caleb Pulver, Primrose Nunez

Co-Ed Volleyball “A”

Champions: Makoa

MVP’s: Trent York, Katrina Carlson

Co-Ed Volleyball “B-M/W”

Champions: Meme

MVP’s: Heather Baslee, Shingo Omura

Co-Ed Volleyball “B-T/R”

Champions: Team Redsand

MVP’s: Luke Botzheim, Kami Soliday

Rollerblade Hockey

Champions: Hat Trick

MVP’s: Shawn Murray

Fantasy Football

John Cox

3 x 3 Men’s Basketball 6’-

Champions: Mires

MVP’s: Jewell (Jay) Day

3 x 3 Men’s Basketball 6’+

Champions: Busch Bandits

MVP: Bill Ackerman

3 x 3 Women’s Basketball

Champions: A F & F

MVP: Kadee Amidon

Special Events Champions

2 x 2 Volleyball

Men’s – Matt Nicol, Travis King, Jake Whipple

Women’s – Anne Hansen-Griel, Johanna O’Neal

4 x 4 Vollleyball

Travis King, Mike LeaderCharge, Lisa Graber, Sonny Sellars

3 x 3 Soccer

Kanyon Anderson, Tsuyoshi Ogino, Tomo Yasuda, Yer Vue

Punt, Pass & Kick

Kanyon Anderson, Roxanne bajema

Cribbage

Cynthia Hudson

Golf Scramble

Men’s – Keisuke Toshimori, Hikaru Matsuo, Kaysyuki Wabatsuki

(Long Drive) – Brian Chambers

(Closest to the Pin) – Jake Castle

Racquetball

Keith Graham, Suzy Passey

© 2014 Eastern Washington University