Apply Now

1998 IM Champions

1997/98 I.M. Athletes of the Year

Male – Brian Thornton, Mike LeaderCharge

Female – Roxanne Bajema, Adrienne Wilson

1998 Winter Quarter Champions

Athletes of the Quarter

Male: Mike LeaderCharge, Sean Hunt

Female: Stephanie Kubalek, Roxanne Bajema

League Champions

Men’s Basketball “A-M/W”

Champions: Just Do It

MVP’s: Brian Gale, Eric Haynes

Men’s Basketball “A-T/R”

Champions: Reservoir Dogs

MVP: Tom Zurfluh

Men’s Basketball “B-M/W”

Champions: 2 Inch hops

MVP’s: Doug Farmer

Men’s Basketball “B-T/R”

Champions: Dream Team

MVP: Jordan Lesamiz

Women’s Basketball

Champions: Hick Chicks

MVP: Heather Wood

Co-Ed Basketball

Champions: Bucknives

MVP’s: Jenny Bailey, Elondrus Lee

Co-Ed Volleyball “B-M/W”

Champions: Roadrunners

MVP’s: Luke Botzheim, Becky Cooper

Co-Ed Volleyball “B-T/R”

Champions: A.A.T.N.

MVP’s: Stephanie Kubalek, Mike LeaderCharge

Co-Ed Indoor Soccer

Champions: Pachucos

MVP’s: Manuel Espindola, Denese Kelley

Racquetball

“A” Champion: Adam Fisher

“B” Champion: Steve Larsen

Special Events Champions

2 x 2 Volleyball

Men’s – Noah Pefaur, Mike LeaderCharge

Womens’ – Anne Hansen-Griel, Johanna O’Neal

4 x 4 Vollleyball

Noah Pefaur, Mike LeaderCharge, Sonny Sellars, Roxanne Bajema

3 x 3 Schick SuperHoops Basketball

Men’s – Casey Quesnell, Bill Ackerman, Josh Atwood, Justin Guillory

Women’s – Ginny Knox, Katie Bailey, Roxanne bajema, Stephanie Dahlstadt

Winter Slam Dunk Contest

Griffin Garske, Jeff Ogden

Free Throw Contest

Brian Gale, Shena Mouring

3 Point Shootout

Brian Thornton, Melissa Davies

Tennis Tournament

Mike Khounnala

Cribbage

Terry Stratton

1998 Spring Quarter Champions

Athletes of the Quarter

Male: Brian Kreider, Derek Leavell

Female: Heather Wood, Tanya Guitierrez

League Champions

Men’s Softball “A-M/W”

Champions: Sig Ep Running Raiders

MVP’s: Zach Claus, Brian Thornton

Men’s Softball “A-T/R”

Champions: GDI’s

MVP: Tom Zurfluh

Co-Ed Softball “A-M/W”

Champions: Cheap Seats

MVP’s: Kathy White, Brian Kreider

Co-Ed Softball “A-T/R”

Champions: The Phasers

MVP’s: Kerry Pease, Adrienne Wilson

Co-Ed Volleyball “B-M/W”

Champions: Roadrunners

MVP’s: Jarred Passey, Suzie Passey

Co-Ed Volleyball “B-T/R”

Champions: Redsand

MVP’s: Alvin Alphoso, Amber Leonard

Men’s Soccer

Champions: Del Sol

MVP’s: Tsuyoshi Ogino

Co-Ed Soccer

Champions: Del Sol

MVP’s: Caleb Pulver, Tanya Gutierrez

3 x 3 Men’s Basketball

Champions: Just Do It

MVP’s: T.J. McGrotha, Eric Haynes

Special Events Champions

2 x 2 Volleyball

Alvin Alphonso, Ben Anderson

4 x 4 Vollleyball

Jared Passey, John Gasper, Noah Pefaur, Christie Batzle

3 x 3 Soccer

Tsuyoshi Ogino, Yer Vue, Mike Johnson, Daichi Murofuchi

Free Throw Contest

Matt Kerr, Roxanne Bajema

Spot Shot Contest

Mike Oien, Marni McGregor

H-O-R-S-E Contest

Eric Haynes

1 x 1 Basketball Challenge

Eric Haynes

Cribbage

Dylan mayo

Homerun Derby

Sean O’Connell, Kathy White

Golf Scramble

Student – Todd McGann, Phil Wendell, Brian Thornton, Rob Wample

Fac/Staff – Craig Holstine, Igor Klyukanov, James Carroll, Denis Regan

(Long Drive) – Ryan Mitchell, Trevor Fox

(Closest to the Pin) – Mike LeaderCharge, Shawn Murray, Jon Van Anrooy,

Travis Schuh

1998 Fall Quarter Champions

Athletes of the Quarter

Male – Donald Sims, Casey Quesnell

Female – Yukiko Masuda, Amber Cruz

League Champions

Men’s Flag Football “A-M/W”

Champions: Busch Bandits

MVP’s: Brian Gardner

Men’s Flag Football “A-T/R”

Champions: U.F.W.

MVP: Jesse Chatman

Men’s Flag Football “B”

Champions: Panthers

MVP’s: Josh Ashcroft

Women’s Flag Football

Champions: Mad Dog

MVP: Vickie Zimmer

Co-Ed Volleyball “A”

Champions: Red Headed Stepchild

MVP’s: Chuck Green, Stacey Thomas

Co-Ed Volleyball “B1”

Champions: Hi-Soft

MVP’s: Nicole Haeberle, Jiho Oyakawa

Co-Ed Volleyball “B2”

Champions: International Dominance

MVP’s: Eileen Daniels, Hiroki Matsumoto

Co-Ed Volleyball “B3”

Champions: Roadrunners

MVP’s: Hannah Lepping

Men’s Soccer

Champions: Del Sol

MVP’s: Tsuyoshi Ogino

Co-Ed Soccer

Champions: Del Sol

MVP’s: Tomo Yasuda, Emily Freeman

Floor Hockey

Champions: Streeter Hall

MVP’s: Rachel Halley, Travis Evans

3 x 3 Men’s Basketball 6’-

Champions: Busch Bandits

MVP: Casey Quesnell

3 x 3 Men’s Basketball 6’+

Champions: Cheney Realty

MVP: Toshihide Katayama

3 x 3 Women’s Basketball

Champions: The Phasers

MVP: Jessika Lee

Special Events Champions

2 x 2 Volleyball

Men’s – Noah Pefaur, John Gasper

Women’s – Keiko Ito, Yukiko Masuda

4 x 4 Vollleyball

Noah Pefaur, Chuck Green, Jared passey, Kris Whipple, Michele Leingang

3 x 3 Soccer

Dave Tilbury, Ryan St. John, Bryan Bergstrom, Ryan Madison

Fishing Derby

Josh Pearson

Cribbage

Jamie Pearson

Punt, Pass & Kick

Mike Oien, Roxanee Bajema

Golf Scramble

Sean Beeson, Tim McKee, Pat Simmons, Stew Merritt

© 2014 Eastern Washington University
EWU expands opportunities for personal transformation through excellence in learning.